28 Ekim 2016 Cuma

Sınav Günlükleri #2

Önümde kocaman bir üniversite sınavı var. Nasıl çalışılması gerekiyor, kaç saat çalışılması gerekiyor, ne kadar soru çözülmesi gerekiyor, çalışmam yeterli mi, konular yetişecek mi gibi çok daha fazla benzer soru (emin ol çok çok daha fazla) kafamı meşgul ediyor. Bunlar streste yapıyor ve sınav mağduru olmayan birisi bu stresi tahmin edemez.

Bu stresi azaltmanın ve sakinleşmenin bir yolu daha önce bunları tecrübe etmiş mezunlarla konuşmak. Okuluma geçen senenin mezunları ziyarete geldi. Dersime girip sınav hakkında konuştuk falan. Ben bayağı rahatladım. Onların verdiği önerileri, yaptıkları uygulamalar kendi yolumu çizmem açısından bana yardımcı oldu. Hala kendine has bir çalışma düzeni kuramadıysan bu konuşmadan aktardıklarımın sana yardımcı olmasını umut ediyorum.

2000 sıralaması var ve ODTÜ psikolojiyi kazandı. Hiçbir şekilde dershaneye gitmediğini sadece okul kursuyla ODTÜ'yü kazandığını biliyorum.

Okul kursumuz 7'de bitiyor. Ben 8'de masa başına oturup 12 civarı kalkıyorum. Psikolog adayı da aynısını yaptığını söyledi. 2-3'e kadarda hiçbir zaman çalışmamış. Tavsiye de etmiyor.

Çalışırken ödülle çalışmanın çok motive edici olduğunu söyledi. Matematikten 50 soru çözdüğünde mutfağa gidip, çikolata falan yiyormuş. Bunlarla kendini şımartıyormuş.

Bu işin püf noktası da varmış. Herkesin çok duyduğu ama yapmadığı bir şey bu. Çok çalışmayıp düzenli ve verimli çalışmak. Örneğin 5-6 saat masa başında oturursunuz ama hiç bir şey yapmazsınız. Masa başında 2-3 oturursunuz ama çalışmanız o kadar etkili olur ki 10 saat çalışmaya denktir o çalışma.

Bir zamandan sonra bunaldığını söyledi. 2-3 haftada bir bir akşamını kendine ayırıyormuş. (Benim şu an yaptığım gibi ehehehe) O akşamlarda kitap okuyup film falan izliyormuş.

Benim en çok sıkıntı yaşadığım şey sınavda süreyi kullanamamak. Süre sorununu çözmek içinde paragraf çözmeyi, kitap okumayı ve deneme çözmemi önerdi.

Matematik yapamayanlar için Türkçe ve Edebiyatın kurtarıcı olduğunu söyledi. Çok fazla ayrıntıya girmeden yüzeysel göz atıp bol bol soru çözülmeliymiş.

YGS ve LYS'yi beraber çalışmış. LYS'yi üç aya sığdırmak hiçbir işe yaramazmış.

Önerdiği kaynaklara geleyim. Edebiyat Yayın Denizi soru bankası kesinlikle çözülmeli. YGS matematik Karekök, paragraf limit el kitabını önerdi.

Konuşmadan aklımda kalanlar bunlardı. Sana yardımcı olduysam ne mutlu bana. Bana bir teşekkür mahiyetinde yorum yazabilirsin. Kendine iyi bak.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder