30 Temmuz 2017 Pazar

End of Watch - Tehlikeli Takip

"Ben bir polisim.Seni tutuklamak için burada bulunuyorum. Yasayı çiğnedin. Yasayı ben yapmadım. Hatta bazen yasayla aynı fikirde olmayabilirim fakat onu uygulayacağım. 
...
Eğer kaçacak olursan seni kovalarım. Benimle dövüşmeye yeltenirsen, seninle dövüşürüm. Eğer bana ateş açmaya kalkışırsan karşılık veririm. Yasa gereği, öylece çekip gitmem söz konusu değil. Ben bir sonucum, ödenmemiş faturayım. Ben bir rozeti ve silahı olan kaderim. Rozetimin altında tıpkı seninki gibi bir kalbim var. Bende kanar, düşünür ve severim. Ve evet, öldürebilirim.
...
İnce mavi çizgi. Avı avcılardan koruruz. İyiyi ise kötülerden. Biz polisiz."

Brian Taylor ve Mike Zavala Los Angeles'da görev yapan iki genç polistir. Devriye esnasında başarılı işler yapmışlardır ve uyuşturucu çetesinin hedefi haline gelmişlerdir.

Film o kadar doğal ki polisleriyle, suçlularıyla, konuşmalarıyla gerçek bir polisin hayatını izliyor hissine kapılıyorsunuz. Karakterler çok doğal.  Hiçbirinin ailesi katledilmemiş ya da hiçbiri katillerle kafayı bozmamış. Devriyelerini bitirip eve dönmek isteyen, aile kurmakla ilgilenen tipler. Korkuyorlar, tereddütleri oluyor, hata yapıyorlar. Hani "Senin olayın ne?" diye sorarlar bazen, işte bu filmin olayı da gerçekliği amaçlamış olması bana göre.

Bu gerçekliği bozan tek bir şey vardı.  Brian'ın sevgilisi rolünde oynayan oyuncu: Anna Kendrick. Onu görünce aklıma direk Pitch Perfect ve Cup Song geldiği için filmin havasından çıktım. Aynısı Game of Thrones'da Ed Sheeran'ı gördüğümde olmuştu.

Aksiyon ve suç  seviyorsanız; küfürlere tahammülünüz varsa (Aşırı küfür var. Bir müddetten sonra bıktırıyor.) izlediğinizde beğeneceğinizi düşünüyorum.

10 yorum:

 1. Son cümlelere kadar filmi izlemeden sevmiştim ama aşırı küfür falan bana gelmez :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Uyarıyı yapmayı az daha unutuyordum iyi ki yapmışım o zaman.
   Çünkü aşırı rahatsız ediyor. Öyle bir kere iki kere falan değil, adamlar bir de saymış. 326 kere f*** kelimesinin kullanıldığını okumuştum.

   Sil
 2. O halde izlenmelii! Hakkaten Anna Kendrick nasıl olmuş öyle, merak ettim. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tıfıl, küçücük bir şey zaten. Jake Gyllenhaal ile yakıştıramadım. :/

   Sil
 3. Bu tarz filmleri çok severim ve samimi bulurum. Ama şu küfür işi bozuyor. :) Bir yerden sonra tahammül edemiyorum. İnsan bazen bu tarz şeylere alışıyor. Ben alışmak istemeyenlerdenim. Yine de listeye eklenebilir. Emeğine sağlık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu kadar küfür gerekli miydi diye düşündürüyor insanı. En azından polisler temiz konuşsaydı, küfür suçlularla sınırlı kalsaydı daha rahat izlenirdi.

   Sil
 4. hehe filmlerde tanıdığımız sevdiğimiz biri olunca kötü yani :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, bir oyuncuya daha önce oynamış olduğu film karakterinin yapışması...

   Sil
 5. Ekran kimyası kesinlikle olmamış bence de!

  YanıtlaSil