4 Temmuz 2017 Salı

Ters Yüz - Inside OutInside Out, Ters Yüz. Dün bu muhteşem filmi izledim. İnsanların duygularının vücut bulup konuştuğu, tartıştığı, ağladığı bu film en sevdiklerim arasında yerini aldı. Pixar'ın Wall E'den sonraki en sevdiğim filmi oldu.


Film "Birine bakıp şöyle düşündüğünüz oldu mu? 'Kafasında neler dönüyor acaba?' Ben biliyorum. Riley'nin kafasında dönenleri biliyorum yani." cümleleriyle başlıyor.

Riley adlı küçük kızın dünyasını izliyorsun. Riley'nin doğumuyla duyguları ortaya çıkıyor. Neşe, Üzüntü, Nefret, Tiksinti ve Korku adlı yaratıklar Riley'nin hayatına yön veriyor. Her duygunun da kendine has rengi var. Neşe sarı, Üzüntü mavi, Tiksinti yeşil, Nefret kırmızı ve Korku mor renkte. Duygular Riley'nin mutlu olması için ellerinden geleni yapıyor. Küçük kızı sürekli Neşe'nin yönetmesini istiyorlar fakat zamanla Riley'nin hayatında tek bir duygunun hüküm süremeyeceğini anlıyorlar.

 Filmde duyguların karmaşasını, kayboluşunu, yok oluşunu somut bir şekilde izliyorsun. Sadece bunlar da değil; uzun ve kısa belleklerin, hatıraların, bilinçaltının, benliğimizin (hatta sürekli aklımıza takılan şarkılar var ya onlar bile) çalışma şeklini adamlar bir dünya yaratarak anlatmış.

Filmde en sevdiğim sahne Riley eve döndükten sonra ağlıyor ve ağladıktan sonra yüzünde bir gülümseme oluşuyor ya işte bu. İnsanın iki zıt duygusu arasındaki geçiş ancak bu kadar güzel anlatılırdı. Neşe'nin Üzüntü'nün elini tutması falan...
Filmin müzikleri de çok hoşuma gitti. Ayrı bir dünyayı hissettiriyor. Değişik duygularınızı canlandırıyor. Müziklerini dinliyorum ve dinlerken kafamın içindeki Neşe'min dans ettiğini hissedebiliyorum . :)

12 yorum:

 1. Yanıtlar
  1. Merhaba :) Blogumu birilerinin okuduğunu bilmiyordum. Beni çok mutlu ettiniz. :)

   Sil
 2. Benim en sevdiğim sahne şarkıların dilimize takıldığı yerdi.:D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, evet. Bende o sahneyi çok beğenerek ve gülümseyerek izlemiştim. :)

   Sil
 3. heey duur getircem sana arkadaş amaaa blogunu ihmal etmeee :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biz bize olmak da güzeldi... :D İhmal konusu ise son zamanlarda hayatımı bir düzene sokmaya çalışıyorum ve bu düzenin içinde blogumda olacak.

   Sil
  2. :) olur ya işallah. biz bize de oluruz belki zamanla daha çok arkadaşın da olur. sen de kendine bikaç arkadaş seçip yorum yaparsın biraz daha görünür olursun sen istersen yani. çok keyifli oluyor öyle. ayrıca face hesabın varsa söle, ya da blogun için aç, burdaki arkadaşlar orda da birlikteyiz, blog gruplarımız var sen de gelirsin, yazılarının linklerini de koyarsın. bak yorum yapan amaçsızca saçmalarkene de arkadaşlarımdan zateeen. bak sen de kitap film filan yazıyon benim de en sevdiğim şeyler işte. sen de bakarsın bendekilere bazğzensi :)

   Sil
  3. Evet, evet... Tekrar düşününce hep beraber olmakta güzel olurdu. :) Sanırım biraz çekingen davranıyorum. Önerilerinizi çok çok düşüneceğim. Teşekkürler! :)

   Sil
 4. Animasyon filmlerini seviyorum. Ters Yüz'de sık sık denk geldiğim bir film ama henüz izleyemedim. Vakit bulur bulmaz ben de izleyeceğim ^^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben ertelediğim için pişman olmuştum. Kesinlikle tavsiye ediyorum, izlemelisiniz. :)

   Sil
 5. Animasyon film galiba. İlk fırsatta izlerim, İnşallah (:

  YanıtlaSil