21 Eylül 2017 Perşembe

The Handmaid's Tale

 Margaret Atwood'un Damızlık Kızın Öyküsü romanından uyarlama 2. sezonunu merakla beklediğimiz distopik bir dizidir bu yayınımın konusu.

Kadrosunda Elisabeth Moss, Yvonne Strahovski, Max Minghella, Joseph Fiennes gibi isimler var.

Amerika'nın bir kısmında baskıcı Gilead adlı bir toplum vardır. Bu toplumun amacı dünyaya zarar veren her şeyi azaltmak ve azalan nüfusu arttırmaktır. Bunun için doğurgan kadınları acımasız bir sisteme mahkum bırakmışlardır. İşte bu sisteme uyulmaya zorlanan Offred adlı damızlık kızın öyküsünü izliyoruz.
"Karanlıklar ve sırlar artık her yanımızı sarmış durumda. Artık bir yerlerde "biz" olmalı. Çünkü artık "onlar" diye bir şey var."

Gilead'daki sistem o kadar zorba ki... Şurayı açarsak: Damızlık kızlar isimlerini kullanamıyorlar, komutanlarının isimlerini alıyorlar. Offred, Of-fred. Kızlar sadece önlerini görebilecekleri beyaz bir şapka takıyor. Konuşmaları ve yalnız gezmeleri neredeyse yasak. Hal böyle ve başka inanamayacağınız şeyler olunca ,yazmayayım da azıcık izlerken şok olun, oradaki insanların bu sistemi nasıl kabullendiğini meraklar içinde izliyorsunuz. Bu sistemi hangi kafayla kurduklarını da Offred'in komutanının uyuz anlatışından öğreniyoruz.
"Odamda sürgündeyim. Tam 10 gün geçti. Kapımın kilidi açık. Hatta yollar bile kapalı değil. Bana sürekli kontrolün kimde olduğunu hatırlatıyor."
Geçen günlerde Emmy ödülü alarak adından söz ettiren bu diziyi izlerken kesinlikle sıkılmayacağınızı düşünüyorum. İyi seyirler diliyorum. :)
"Bu onların hatası. Ordu olmamızı istemiyorlarsa üniforma vermeleri yanlıştı."

8 yorum:

 1. Çok çarpıcı bir dizi kesinlikle.
  Ve ileride bir gün tüm bunların gerçek olabilme ihtimali çok daha çarpıcı. Özellikle kadınların mutlaka izlemesi gerekli

  YanıtlaSil
 2. İzleme listemde olan bir dizi,fırsat bulunca bakmayı düşünüyorum.

  YanıtlaSil
 3. ödül almış izlicem ben de. ya sen nerden izledin. dizi sitelerinde bulamadım. söleseneeee :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Pek uygun olmayacak ama bir yerlerden indirip de izledim hihi

   Sil
 4. merak ediyorum, bir fırsat bulursam izlemek istiyorum.. Emmy gecesine damgasını vurdu resmen..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. En kısa zamanda izlemeni tavsiye ediyorum. Eminim çok beğeneceksin. :)

   Sil