16 Ekim 2017 Pazartesi

Sıfır Sayı - Umberto Eco

Sıfır Sayı, Umberto Eco’nun son romanı. Kapağıyla ilgimi çeken bu romanın konusuna direk giriş yapalım.

Bir kaybeden olan Colonna “yazı işleri sorumlusu ya da benzeri bir şey” sıfatıyla hiç çıkmayacak bir gazetenin hazırlanışını anlatan bir kitap yazması için Simei adlı gazeteci tarafından işe alınıyor.

“Ama gerçek anlamda kaybeden biri olmaya ne zaman başladım, biliyor musun? Kaybeden biri olduğumu düşünmeye başlayalı beri.”
Hiç çıkmayacak olan bu “Yarın” adlı gazetenin sahibinin amacı ise şöyle: “Finans ve politika dünyasının güzel salonunu rahatsız edebileceğini kanıtladıktan sonra, olasılıkla bu güzel salon ona bu düşünceden vazgeçmesini rica edecek, o da Yarın tasarısını bir kenara kaldırıp güzel salona giriş yapma iznini koparmış  olacak.”

Simei’nin ise başka planları vardır: “Her şey suya düşerse kitabı yayımlarım. Bomba gibi patlayacak ve yayın hakkı adına bana belli bir gelir sağlayacaktır. Ya da, olur ya, birileri yayımlamamı istemez ve bana bir total verir.”


“Gazeteyi yapan haber değil, haberi yapan gazetedir.”

Colonna içinde değişik tipte insanların bulunduğu bir ekiple çalışır. Bu çalışmalarda gazeteciliğin inceliklerini okuyoruz, bir aşka tanık oluyoruz ve Braggadocio ile “Mussolini sağ mı?” sorusunun cevabını araştırıyoruz.

Kitap Colonna’nın evine birilerinin girdiğinden şüphelenmesiyle başlıyor. Kitabın başındaki bu olay beni meraklar içinde bırakarak sonuna kadar okumamı sağladı. Acaba ne olacak, ne olacak diyerek iki günde okudum. Okurken de harap oldum. Kitapta okurken eğlendiğim gazeteciliğin arka yüzü gibi bölümlerle beraber derin devlet işleri, papa suikastleri de vardı. İşte bu kısımlar bana gerçekten ağır geldi. Derin devlet falan bana göre değilmiş. Fakat şu bahsettiğim girişiyle okumaya devam ettim. İlginç bir şekilde ne kadar kıvranarak okusam da sevdim kitabı. Ağır ama değişik bir tadı var.

Herkese göre bir kitap değil. İlginizi çektiyse beğenirsiniz ama. :)

4 yorum:

 1. Çok kitap var şu an okuduğum, yetişmek zor :)
  Neyse, iyi günler ve ben de bekliyorum bloguma diyerek kapatıyorum:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Okumak istediğimiz tüm kitaplara ömrümüz yetmicek zaten orası bir gerçek. :)

   Sil
 2. heeey seni blogunda görmek ne güzeeeel :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hiç sorma ya teknik aksaklıklar yaşıyorum. :(

   Sil