18 Kasım 2017 Cumartesi

The Leftovers


Hakkında hiçbir fikri olmadan bir diziye sırf müzikleri için başlanır mı? Barış Özcan abinin Max Richter ve Dört Mevsim hakkında konuştuğu videoyla tanıştım diziyle. Max Richter müziklerini dinleyince ve dizinin adı birkaç kez önüme çıkınca başlamaya karar vermiştim. Yer yer sıkılsam da devam ettim izlemeye. Devam ettikçe diziye alıştım, sevdim diziyi. Bitirdiğim zaman iyi ki izlemişim dedim. Uzun süre de aklımdan çıkmadı, hala çıkmıyor. Gerçekten eşi benzeri olmayan; karakterleriyle, hikayeleriyle, müzikleriyle tam bir sanat eseri.

Dünyanın %2'lik kısmı bir anda ortadan yok olmuştur. New York şehrinin bir kasabasında polis şefi Kevin Garvey'nin ve etrafındakilerin bu olay sonrasında yaşadıklarını izliyoruz.

Kadrosunda  Justin Theroux, Amy Brenneman, Christopher Eccleston, Carrie Coon ve Liv Tyler gibi isimler var. 3 sezonluk bu dizi Lost'un yaratıcısı Damon Lindelof'un elinden çıkma.

Polis şefimiz Kevin Garvey. Ailesinden kimseyi ayrılış gününde kaybetmeyip sonradan kaybedenlerden. Eşi Laure, sigara içip konuşmayı reddeden bir cemaate mensup. Oğlu ise insanların acısını sarılarak aldığını iddia eden bir adamın peşinden gidiyor. Kızı Jill, ergenlik döneminde kendi arayışında. Kevin ise  hayal mi, gerçek mi olduğunu anlayamadığımız bir şeyler görüyor. Zamanla bu gördüğü şeyler şiddetleniyor ve karmakarışık bir hal alıyor.

Çilekeş kadın Noora. Ayrılış gününde 2 çocuğunu ve eşini kaybetmiş bir ablamız. Bir bölümde "Sen kendini acındırmak için acı çekiyorsun." manasında birileri ablamıza çıkışıyor ki çok haklı bir davranış. Çünkü dizi boyunca bir şekilde mutlu olmaya çalışsa da mutluluğu kendine yakıştıramıyor. Ama ablamızın bu ruh hali sayesinde mükemmel bir final yaşadık. Kendisine teşekkür ediyoruz buradan.

Liv Tyler'ın canlandırdığı Meg ve Matt Jamison karakterlerini ilk sezondan sonra pek anladığımı söyleyemem. Matt dünyadan kaybolanların günahlarını ifşa ederek cezalandırıldıklarını iddia eden bir papaz. Meg ise erkek arkadaşıyla mutlu olduğuna inanmaya çalışan ama olmadığını fark ederek ondan ayrılan bir tip.

İzleyenlerin çoğu bir şey anlamadığından yakınmış. Diziye başlayıp bırakanlar da çok.  İlk birkaç bölümü sıkıcı, neler olduğunu anlamaya çalışıyorsunuz. Devamında insanların kaybolmalarıyla ilgili küçük bir açıklama bekliyorsunuz fakat dizi o kaybolanlarla değil de geride kalanların savruluşlarıyla ilgileniyor. İlk başlarda bu durumdan rahatsızlık duysam da zamanla karakterlerle beraber oradan oraya savrulmaya alıştım. Hatta zevk bile aldım.

Dizideki hafif gizem havası kendini izlettiriyor. Her yeni bölüme bir cevap beklentisi içinde başlıyorsunuz fakat yeni bir soru işaretiyle bölümün sonunu izliyorsunuz. Dizinin finali de aynı şekilde. Metaforlar, dini göndermeler de bu duruma katkı sağlıyor.

Gerçekten bu diziyi beğenip beğenmemek zevk meselesi. Size kalmış,  The Leftovers'a bir şans vermek istiyorsanız da dizi hakkında olumlu-olumsuz diğer yorumları okumanız size yardımcı olacaktır. Haydi ben kaçtım. :)

10 yorum:

 1. Çok güzel yazmışsın ama bilemedim izlesem mi izlemesem mi :)) Kenara not ettim ama eserse aklıma izlemek için^^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Yazımı beğenmene çok sevindim. Diziyi beğenip beğenmemek zevk meselesi.

   Sil
 2. Yalnız müzikler gerçekten çok iyiymiş ya.. Sırf bunun için bi şans vermeli diziye :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu müzikleri dizinin içinde duyunca daha güzel oluyor. :) Karakterlerin o çaresizliğini ruh halini mükemmel yansıtıyor.

   Sil
 3. 2 bölüm izledim başka diziler araya girince kaldı. Böyle yazıları okuyunca hemen açıp izleyesim geliyor.
  Müzikler gerçekten şahane

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O iki bölüm hoşuna gittiyse kesinlikle devam et. Devamında etkileyici şeyler oluyor.

   Sil
 4. Ben müziklerini bilmeden izledim diziyi. Leftovers en sevdiğim diziler listemde kesinlikle. Çoook çok iyi bir dizi. Oyunculuk, müzik, konu herşeyi ile harika. Hatta son sezonu için nasıl gün saydığımızı hatırlıyorum. Jenerik müziği hala daha dinleyince tüylerimi diken diken yapıyor.
  Sevgilerimle :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet yeri çok ayrı bir dizi gerçekten. Ve üzerinde oturup saatlerce konuşabilirsin. Müziklerinin etkisi hala ilk günkü gibi dimii :)

   Sil
 5. hımmmmm not aldım önemli bişiye benziyooo. müzikleri de not aldım saol güzel bilgiiiii :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim. İzlediğinde beğenirsin umarım.

   Sil