6 Aralık 2017 Çarşamba

Ahrar - Rafet Elçi


Hayran olduğum Rafet Elçi’nin bu romanını okuyunca kendisine ilgim daha da arttı. Kitabı kapattığımda derin bir nefes verdim. Bunun sebebi kitaptan çok çok etkilenmem ve 600 sayfalık kitabı okumanın kolay olmadığını fark etmem.

"Ben gençliğimde asi ve kızgın bir adamdım. Bir gün, şimdi adını hatırlamadığım bir cariyeyi, elime geçirmiş, götürüyordum. Onu böyle bir ormana sokup düşmandan intikamımı alacaktım. Kadın korkuyordu. "Neden korkuyorsun?" diye sordum. "Ormanda vahşi insanlar vardır" dedi. "Benden bile mi?" dedim. "Senin kızgın bir yüzün var ama onların yüzleri bile yok." diye cevap verdi. İlk kez benden daha fazla bir şeyden korkan bir kadın tanımıştım. Korktuğu şeyin adı "Bilinmezlik"ti. En korkunç insan, bizim görmediğimizi insandır, en korkunç insan henüz yaratılmamıştır. Ben düşündüm ki, Tanrı en korkunç olanı yaratmak istemez. Ama yaratmışsa onun adı Timur değildir. o, insanları görmemiş hayvanlar gibi, bu karanlıklarda yaşıyordur."

Kitap Yıldırım Bayezid’in esir düştüğü Ankara savaşıyla başlıyor. Daha çok Timur tarafını anlatıyor aslında. Yıldırım Bayezid'in yürek burkan mağlubiyeti ve esirlik günleri kitabın giriş bölümü tadında. Gelişme bölümü, Timur’un ardında bıraktığı büyük devlet için hakimiyet savaşı yapan Halil Sultan, Pir Muhammed, Mirza Şahruh ve Uluğ Bey ile devam ediyor. Uluğ Bey ile o küçük bir çocukken karşılaşıyoruz ve büyütüyoruz Uluğ Bey'i. Halil Sultan'ın entrikalarla çöküşüne şahit oluyoruz. Sonrasında ise, kitabın sonlarına doğru, büyük tasavvuf alimi Ubeydullah Ahrar’ın Ahrar oluş yolculuğunu okuyoruz.

"Her yanın avcı, her yanın tuzak... Tabiat senden intikam almaya çalışırken, kalbini avcılara açamazsın ve kanatların var diye seni kıskananlara, seni sevsinler diye kanatsız boyun eğmelerde bulunamazsın. Allah seni kanatlarla yarattı. İşte bu kadar!"

İçerisinde birçok zenginlik barındırıyor bu kitap. Karakter kadrosu çok geniş. Düşünceleri çok yoğun. Bu zenginliklerden en büyüğü ise tasavvufi düşünceler. Varlık, yokluk, gerçeklik, varoluş... İtinayla okusam da yazarın asıl anlatmak istediğini anlayamamış gibi hissettim. Anlamadığıma da eminim çünkü henüz belli bir olgunluğa sahip olmadığımı düşünüyorum. Buna rağmen çoğu yerde ürperdim.


"Allah'ı neden göremiyoruz?" diye sordu. Dedesi "Her yerde de ondan." dedi. "Her yerdeyse neden görmüyorum?" diye sordu. Dedesi "Her yerde olan hiçbir yerdedir." dedi. Bu bir çocuğa verilecek cevap mıdır?"
Kitaba başlar başlamaz uzun bir yolculuğa çıkıyorsunuz ve yolculuğun sonuna dek her anı muhteşem geçiriyorsunuz. Tarihle ve tasavvufla ilgilenenler için tavsiye edilesi...

12 yorum:

 1. 600 sayfa ve tarih kavramı nedeniyle biraz bana uzak gibi geldi. Fakat anlatımınız da beni etkiledi. Bu kitabı okuma cesaretini bulabilir miyim bilmiyorum ama not edeyim. Bir gün okurum belki. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sayfa sayısına bir şey diyemeyeceğim gerekten çok. Tarihi şahsiyetleri anlatıyor ama benim okuduğum tarihi romanlardan bayağı farklı. Rafet Elçi'nin hoş ve değişik bir tarzı var. Kimi yerinde güldüm, kimi yerinde ürperdim, gözlerimin dolduğu oldu. Öyle yani...

   Kitabı bir yerde gördüğünüzde elinize alın biraz karıştırın. Yazarın tarzına diline bakın. Belki cesaret gelir. Kitap sizin beğeninize hitap ediyorsa kaçırmanızı istemem.

   Sil
 2. Kesinlikle bakmak lazım, sepete ekledim. Teşekkür ederim :)

  YanıtlaSil
 3. Sayfa sayısından ve (tarih)konusundan biraz tedirginim ama öyle güzel anlatmışsın ki bi gün okumak isterim.Not ettim^^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ediyorum yorumun için. Bir şans verilmeli bu kitaba. :)

   Sil
 4. Uuu, kitap bayağı ilgi çekici duruyor. :) Özellikle son alıntı çok hoşuma gitti. ^_^
  Emeğine sağlık, çok hoş bir yorum olmuş. ^_^

  YanıtlaSil
 5. Yazarı biraz inceledim, daha önce kitapları gözüme çarpmamış.. Aklımda bulunsun :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet pek adı duyulan bir yazar değil. Rafet Elçi'yi keşfettiğim için kendimi şanslı hissediyorum o yüzden. Şair adlı kitabına da güzel diyorlar bu arada.

   Sil
 6. yazarı duymadım. tarih de pek okumuyom ama çok iyi diyosun. piki not aldım :)

  YanıtlaSil