12 Aralık 2017 Salı

Begin Again


Bu soğuk kış zamanlarında battaniye altında, kahve eşliğinde izlemelik film getirdim. Müziklerinden, karakterlerine, her saniyesinde içinizin ısınacağı güzel bir filmdir. 

Konusundan bahsedelim.

Mark Ruffalo'nun canlandırdığı Dan karakteri zaman kurduğu müzik şirketiyle güzel işler yapmış bir prodüktördür. Fakat başarılı günleri geride kalmıştır Dan için. Eşinden ayrı yaşayan, sarhoş gezen ve kızıyla arası iyi olmayan bir adama dönüşmüştür.  Kurucusu olduğu müzik yapım şirketinden kovulur. O akşam gittiği bir mekanda bir diğer ana karakterimiz olan Gretta'yı şarkı söylerken görür ve ondan etkilenir. Gretta'ya albüm teklifi yapar. Gretta teklifi düşünecektir.

Gretta Dan'in teklifini düşünürken biz Gretta hakkında konuşalım. Gretta ise söz yazarıdır, şarkı söyler. Dave adında, filmde Adam Levine'in canlandırdığı, bir sevgilisi vardır. Beraber şarkı yazarlar, birbirlerini dinlerler ve birbirlerine ilham verirler. Dave Gretta hakkında her şeyin arkasında bana ilham veren biridir diye bahseder fakat ünlenmesiyle Gretta'yı aldatması aynı hızda gerçekleşiyor. (bknz. erkek milleti) Gretta da bu ayrılık burukluğuyla Dan'in kendisini keşfettiği yerde şarkı söylüyor işte.

Gretta Dan'in teklifini kabul ediyor ama kayıt için stüdyo bulamıyorlar. Dan tanıdık müzisyenleri toplayarak açık havada, New York sokaklarında Gretta'nın şarkılarını kaydetmeye başlıyor.
Gretta ve Dan'in dibe vurmuşluktan sıyrılıp tekrar yükselişe geçişini izliyoruz. Film konusuyla, genel gidişatıyla biraz klişe gibi. Fakat izlemekten sıkılmayacağım muhteşem sahneleri var. Bir tanesi Dan'in Gretta'nın şarkısını kafasında canlandırdığı sahneydi. Gretta gitar eşliğinde şarkısını söylerken Dan, biraz da alkolün etkisiyle, arkaya bateriyi, kemanı ve piyanoyu ekliyor, büyülü bir sahne izliyoruz. Bir diğeri Gretta ve Dan'in müzik eşliğinde New York sokaklarında dolaşmasıydı.Telefonlarına ara kablo ekleyerek aynı anda iki kulaklıkla aynı müziği dinleyerek şehirde şöyle bir turluyorlar. Dan orada diyor ki:
"İşte bu yüzden müziği seviyorum. En sıradan sahneler bile aniden çok fazla anlam kazanabiliyor. Tüm bu sıradanlıklar bir anda harika, parıldayan incilere dönüşebiliyor."
Begin Again böyledir, benim yazım da bu kadardır. Bir de filmin Lost Stars adında Adam Levine'in seslendirdiği güzel bir müziği var. Klibine de göz attıysanız izleyip izlememek size kalmış demektir. Ben kaçtım.

13 yorum:

 1. Ben bu filmi izlediiim.Hoş vakit geçirten çok hoş film:)

  YanıtlaSil
 2. Müzikle alakalı filmleri çok seviyorum. Bu film de çok keyif aldığım bir filmdi. Özellikle o çatı konseri sahnesi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eveeet o sahnedeki samimiyet ve ortam çok güzeldiii.

   Sil
 3. Çok hoş görünüyor, not aldım :)

  YanıtlaSil
 4. heeey filmi biliyom ama izlemeyi unutmuştum, heey hemen izliycem saol :) müzikle ilgili olarak, şu filmleri izleseneeee izlemediysen, once, sing street :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Once'ı bu filmi izledikten sonra gördüm. Bundan daha güzelmiş diyorlar. Listeme yazdım izlerim bir gün. İyi seyirler....

   Sil
 5. dün gece hemen izledim çok sevdim ya saoool :)

  YanıtlaSil
 6. Ben de bu akşam mı izlesem ne yapsam :)

  YanıtlaSil
 7. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil