20 Aralık 2017 Çarşamba

What's Eating Gilbert Grape - Gilbert Grape'i Ne Yiyor?

Sizleri çilekeş Gilbert ile tanıştırmak isterim.

Gilbert Grape. Biraz donuk bakışlı, sessizdir. Endora adlı pek bir şeyi olmayan ve olmayacak bir kasabada yaşıyor. 5 kardeşin 3 numarası. Evden kaçmış bir abisi ve anneleri gibi olan Amy adında bir ablası var. 15 yaşında Helen adlı kız kardeşinin diş telleri yeni çıkmış ve "Vay!" diyerek ortalıkta geziniyormuş. Bir de 18 yaşına girmek üzere olan Arnie var. Arnie otizmli bir çocuk ve onunla Gilbert ilgileniyor. Banyosunu yaptırıyor, markette çalışırken bile yanından ayırmıyor Arnie'yi. Bu kardeşlerin babaları vefat etmiş. Anneleri ise bir zamanlar güzel bir hanımefendiymiş. Fakat 7 sene boyunca evden dışarıya adımını atmamış. Hayatını televizyonun karşısındaki koltukta geçiren obez bir kadın olmuş.

Gilbert'ın dilekleri önce etrafındakileri iyileştirmeye yönelik. Kendisi için bir şey istemeyen ailesi için çalışıp çabalayan birisi. Ama ,aşağıda bahsedeceğim, Becky gibi "Kendin için dileğin ne?" diye Gilbert'a sorarsanız "İyi bir insan olmak." cevabını alırsınız.
-Gökyüzüne bayılıyorum. Öyle sonsuz ki...
-Kocaman, çok kocaman.
-Kocaman kelimesi anlatmaya yetmiyor. Bu kelime küçük kalıyor. Gökyüzünü tasvir edebilmek için kocaman kelimeler kullanmak lazım.
Gilbert market işleri, Arnie ve annesiyle uğraşırken Endora'dan geçen  kampçılardan biri olan Becky ve büyükannesi, arabalarının arızalanmasıyla Endora'da kısa süreliğine misafir oluyorlar. Ülkeyi gezen ve bir yerde kalmayı reddeden Becky'yi hep "orada" olan Gilbert tanıdıkça Becky onun hem kaçış noktası hem de aşkı tanıdığı bir karakter haline geliyor.


-Sen, benim zırhı parlamayan şövalyemsin. Bunu biliyor muydun?
-Parlak zırhlı diyecektin sanırım.
-Hayır, parlamayan. Titrek bir  ışıkla parlıyorsun ve kor gibi yanıyorsun.
İşte Gilbert böyle. Filme gelirsek Gilbert Grape'in bu sorumluluklar altındaki ezilişini, bunalışını izliyoruz. Evin ve Arnie'nin tüm yükünü üstünde hisseden Gilbert zaman geliyor kaçmak istiyor. Fakat Arnie'yi, kızları ve annesini hatırlayarak mücadelesine devam ediyor. Sakin geçen bir film. Yeri gelince gülümseten yeri gelince ağlatan ama en çok boğazınıza bir yumru oturtacak cinsten.


Kadrosunda Johnny Depp ve otizmli Arnie'yi canlandıran Leonardo DiCaprio var. Becky'yi Juliette Lewis canlandırıyor.

Dram yüklü bu aileye ve Gilbert Grape'i neyin yediğine daha yakından bakmaya sizi davet ediyorum. İyi seyirler.

6 yorum:

 1. Ne güzel oldu hatırlatman. Yeniden izlemek isteyeceğim filmlerden biri. Konu güzel, kadro süper!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kadrosu için izlenip hikayenin içinde kaybolunuyor.

   Sil
 2. İzlemek lazım o zaman 😊teşekkürler💕

  YanıtlaSil
 3. Filmi merak ettimk :)
  Bakayım:)
  Bir de yeni yazı yok mu?
  Ve
  Mürekkep'te yeni bölümler birikti bu arada :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Vizelerim var ilgilenemiyorum buralarla Mürekkep’i de takip edemiyorum haliyle. Yeni bölümü haber verdiğin için teşekkür ediyorum. Ders çalışmaya ara verdiğim zamanlarda okuyayım. :)

   Sil