17 Mart 2018 Cumartesi

Kuşlar Yasına Gider - Hasan Ali Toptaş

2018 yılında okuduğum ikinci kitap Kuşlar Yasına Gider oldu. Hasan Ali Toptaş'ın okuduğum ilk kitabıydı.

Bir baba-oğul, yol romanı. Yazarın babasının Denizli'den Ankara'ya geliş haberini alarak kitaba başlıyoruz. Yazarın babası yani Aziz amca değişik bir karakter. Böyle sessiz, sakin amcalar olur; bir köşede oturur ama kafasından milyon tane düşünce geçtiğini bilirsiniz, o tarz bir insan. Bu Aziz amca şoförmüş. Araba alırmış günlerce gider gelmezmiş. Kimseye ne yaptığını, ne ettiğini, ne zaman geleceğini söylemezmiş. Sonrasında bacağını kaybetmiş işte. Protez bacak için Ankara'ya geliyor zaten. Ama Aziz amca Ankara'da kayboluyor. Sonrasında Denizli'ye gideceğim diye tutturuyor ve gidiyor. Daha sonra yazarın Aziz amcanın rahatsızlandığı haberini almasıyla Denizli-Ankara yollarındaki hikaye başlıyor.

Diğer Hasan Ali Toptaş kitaplarına göre bunun dili daha sadeymiş. Sade ama kolay okudum diyemem. Çünkü yazılış tarzı nedeniyle bazı cümlelerin konuşmamı, düşüncemi olduğu zor anlaşılıyordu. Kesme işareti kullanılmamış, cümleler ayrılmamıştı. Neden böyle olduğu konusunda bir fikri olan var mıdır?

"Öyledir, dedi Zübeyir; bazı canlıları yara öldürmüyor, muhatapsız kalmak öldürüyor."

Kitap da sevdiğim  kısımlardan bahsedersem: herkesin hayatında olan ilahi, fantastik, ya da anlamlandıramadığımız olayların varlığı. Sadece bizim gördüğümüz hatta bazen gerçekten yaşadım mı diye sorduğumuz tarzda olaylar. Kitapta bir beyaz at vardı mesela. Ecel simgelenmiş bu güzel atla. Yazarın Denizli'ye her gidişinde ona görünüyordu. Yine yazara görünen bir çocuk vardı. Bir de kara sinek... Güzeldi bunlar.

Bunun dışında yazar kuru kuruya Denizli'ye gidip gelmedi. Hasan Ali Toptaş'ın türküleri vardı. Buradan bir atlı geçti, cahildim dünyanın rengine kandım, aşağıdan gelir gelinin göçü, şu dağlar kömürdendir ve benim en sevdiklerim: dereler buz bağladı, yüksek minarede kandiller yanar. Kitabın ismi de zaten bir türküden alınmış.

Kitaplığımda gözüme çarptığında "Ne güzel kitaptın!" dediğim kitaplardan birisi oldu. Tavsiye ediyorum. İyi günler.

6 yorum:

 1. Kitaptan verdiğiniz örnek bence bir konuşma. Şöyle yazmak yerine daha edebî bir hava katmak için yukarıdaki gibi yazmışlar:

  "Öyledir; bazı canlıları yara öldürmüyor, muhatapsız kalmak öldürüyor." dedi Zübeyir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ediyorum. Örneği hoşuma gittiği için vermiştim. Ama o da bir konuşmaydı ve kesme işaretiyle ayrılmamıştı.

   Sil
 2. Ben de daha önce yazardan bir şeyler okumadım ama okumak istiyorum. Bu kitabı da merak ediyordum. Yorumun merakımı perçinledi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu kitabı okuyunca yazarın diğer kitapları ilgini çekmeye başlıyor. Benim öyle oldu.

   Sil
 3. Yazarın ilk okuduğum ve beğendiğim kitabıydı. Emeğinize sağlık:)

  YanıtlaSil