5 Mart 2018 Pazartesi

Platon'un Aşkı - Rafet Elçi

"Gökyüzüne baktığında orada hikayeler gören bir akıldan, başını ne zaman semaya kaldırsa aklı ile gören insana yükseldiğimiz zamandan şu vakte kadar kaç yıl geçti diye sormak gerekir belki de."
Daha önceden Rafet Elçi'nin Ahrar kitabını okumuştum ve yazarın okuduğum ilk kitabıydı. Çok beğendiğimi sizinle paylaşmıştım. Ahrar'ı konu edindiğim yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Platon'un Aşk'ına 2018'e girdikten on dakika sonra başlamıştım. Yılın ilk kitabıydı yani. Vize dönemime denk gelmişti ve benim için bir kaçıştı bu kitap. Sıkılınca kitabı elime alıyordum.

"Fakat ölüm bazı şeyleri değiştirir. Ölen bir bakıma kusursuzluk ve haklılık kazanır. Çünkü bu dünya bize içten yaşanmaya değer olmadığını söyleyip durur."

Platon ve Taras'daki güzel Harmonia arasındaki aşkı anlatıyor genel olarak. Harmonia'yı anlatan bir alıntıyı araya sıkıştırayım:

"O ise erkeklere kızgındı. Kalbini çalacak kişi ancak Apollon olabilirdi. Sorularına cevap verebilecek kadar bilge, onu olduğundan daha iyi biri yapabilecek kadar iyi ve koluna yakışacak kadar da yakışıklı. Zeus böyle bir erkek yaratmışsa o, Harmonia'nın kocası olabilirdi aksi takdirde kimin haddineydi?"

Platonik aşka adını veren bir aşk yazsa da kitabın üzerinde, günümüzdeki platonik aşklar gibi sanmayın. Platon'un bir ruha aşık oluşunu, güzel bir bedene aşık oluşunu ve sonrasında aşkın kendisine aşık oluşunu okuyoruz.

"Fakat içinde ufak bir şüphe kalmasın diye bütün cesaretini toplayıp sordu. "Geldiği zaman hastalık şeklinde mi belirir?"

Aynı zamanda Platon'un ünlü "Devlet" ideali de var ki bu aralara bir yerlere kaçmış, bu sayede hem düşündürüyor, hem hüzünlendiriyor.

"Mesele Demokrasi, Tiranlık, Oligarşi, ya da başka bir şey değildi; mesele iyi insanları yetiştirmek ve başlarına en iyilerini geçirmekti."


"Size ölümsüz bir soru: Bir gün gelip bitecek bu hayatın içinde bu sonsuz arzuların sebebi ne? İşte size bir başka büyük soru: Ruhumuz da arzularımız gibi sonsuz ise bu sonsuz ruh için bu sınırlı beden-hayatın anlamı ne?"

Yazıyı yazmakta geç kaldığım için yazarken zorlandım ve kısacık bir şey oldu zaten. Ama beğenerek okuduğum ve beni etkileyen bu kitabı sizlerle paylaşmayı ve blogumda bulunmasını istedim. Umuyorum ki okuduğunuzda siz de beğenirsiniz.

"Tanrı bir takım büyüklüklerle yarattığı kuluna 'Günahkar olup af dileseydin seni daha çok sevebilirdim.' diyebilir."
"Çünkü kimin derdidir var olmak? Var olmak güneşe bakanların derdidir." 


10 yorum:

 1. Çok güzel alıntılar yapmışsın. :)

  YanıtlaSil
 2. Rafet elçi'den kitap okdum mu hatırlamıyorum , bloguma bakmam lazım ama kitabı not aldım teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkürler blogunuza dönüş yapayım. :) Okumadıysanız okumanız gerekiyor. Ahrar'da güzeldi, bu da güzel. Şair diye bir kitabı da var, ona güzel diyorlar. En kısa zamanda okumak istediğim kitaplardan birisi o da.

   Sil
 3. Heey, selam. Güzel paylaşım olmuş alıntıları çok beğendim. Kütüphanede bulursam alıp okuycam hemeen :)
  Bu arada the Walking Dead yeni bölümleri başladı izliyor musun?
  8. Sezon 10. Bölüm twdnin açık ara izlediğim en iyi bölümüydü. İzlemediysen izle hemeen böyle bir şey olamaz ben çok beğendim seninle de paylaşmak istedim :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selammmm. Kütüphanede görür görmez almalısın. The Walking Dead'i izlemeye fırsatım olmadı ama izlersem gelirim bloguna haberdar ederim seni, konuşuruz. :)

   Sil
 4. hımmm pek tatlı kitap olarak gözüküyooo okunurmuşş :)

  YanıtlaSil
 5. Dün on tane falan kitap aldım ben de. :) Çok güzel kitaplar var. Ama çok kötü kitaplar da var. Klişe aşk romanları mesela... Her zaman oluyorlar. Çok satıyorlar. Kaliteli kitaplar bulmak lazım. :) :) Yaşasın okumak! :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu o aşk romanlarından değil. Hatta aşk romanı bile değil. Okuyun kendiniz görün derim. :)

   Sil