26 Mart 2018 Pazartesi

The Sinner

"Neden yaptığı dışında her şey var elimizde."

8 bölümden oluşan, roman uyarlaması, mini dizi The Sinner, Cora'nın hikayesini anlatıyor bize.

Cora normal hayatı olan bir karakter.  Sessiz, sakin, düzenli bir kadın. Eşi Mason ile evleneli üç yıl olmuş ve küçük bir bebekleri var. Normal aile gibiler. İşte böyle normal aileler gibi Cora ve eşi ve çocuğuyla göl kenarına vakit geçirmeye gidiyorlar. Yüzüyorlar, arkadaşlarıyla konuşuyorlar falan filan ama Cora bir anda değişiyor ve bir adam öldürüyor.

Şimdi 20 civarında görgü tanığı var ve Cora cinayeti kabul ediyor. Bu olay yerel polisler için kolay bir dava oluyor. Fakat Cora cinayet sebebini söyleyemiyor ve öldürdüğü kişiyle Cora arasında hiçbir bağ bulunamıyor. Polis de cinayet sebebini dile getiremediği için Cora'nın cinnet haline kapılarak cinayet işlediğini düşünüyor. Dizideki sorunlu polis karakterimiz olan Dedektif Harry, Cora'nın işlediği bu cinayetin ardında bir cinnet halinden öte büyük bir sırrın var olduğu düşüncesiyle olayın üstüne düşüyor.

Dedektif Harry yüzeysel işlenmiş, bundan dolayı da pek anlaşılmayan bir karakter bana göre. Karısıyla bozulmuş bir evliliği var ve bunu düzeltmeye çalışan, ağaçları ve doğayı seven bir amca gibi. Gibi ama çok da öyle değil. Onun da içinde karanlık bir taraf olduğunu izledikçe görüyoruz. Fakat o karanlığın içine bizi çok sokmamışlar. Cora'nın hikayesinin önüne geçer düşüncesiyle mi, romanda da çok üstüne düşülmediği için midir bilinmez Dedektif Harry yukarıda anlattığımdan ibaret kalmış. Dedektifi biraz daha tanımak isterdim, değişik, ilgi çekici bir karakterdi.

Dedektif Harry olayı araştırdıkça ve biz de geri dönüşleri izledikçe Cora'nın geçmişinde kötü anılarının olduğunu görüyoruz. Bu anılardan bazılarının varlığından Cora'nın bile haberi yok, hayatında 2 aylık bir boşluk var ki bu yüzden de cinayeti kabulleniyor ve mahkemede avukat istemeyip cezası neyse kabulleniyor. Cora cezasını kabullenmişken Harry boş durmuyor ve bir şeylerin yanlış olduğunu ortaya çıkarmaya başlıyor. Cora'da Harry sayesinde kendisinde bir problem olduğunu kabul ederek hayatındaki iki aylık boşluğu irdeliyor.

 Her bir bölüm sonrasında daha da gizemin içine sürükleniyoruz. Dizi son iki bölümüyle tatmin edici güzel bir sonla biz izleyenlere veda ediyor. True Detective tarzı dizileri beğendiyseniz ve psikolojik öğeler taşıyan polisiye hikayelerden hoşlanıyorsanız izleyin derim. İyi günler.

2 yorum:

  1. Oldukça güzel bir senaryoya benziyor. Afişini beğendim ya. :)

    YanıtlaSil