22 Haziran 2018 Cuma

Zamanı Bükenler

Tarih yine bana tekerrür etti. Senenin başında arkadaşım uzay filmi olan Cosmos'u önermişti bana. Ben de onun kast ettiği Cosmos yerine Reha Erdem'in Kosmos'unu izlemişim. İki saat boyunca "Burada uzay nerde?" dedim durdum. Sonra bir de arkadaşım filmi beğenip beğenmediğimi sorunca derin bir sessizlikten sonra beğendim demiştim. İçimden uzay filmi diye önerdiği filme bak, benle kafa mı buluyor diyordum ama. Biraz (değil) sıkıcıydı falan deyince yanlış filmi izlediğimi anladı.

Yine aynı şey değil ama bir benzeri oldu. Bu belgeseli öneren kişi belgeselin ismini karıştırdığı için yanlış belgeseli izledim bu sefer de. Büyük ihtimalle Zaman Bükülmesi Belgeseli'ni önerecekti de ismini karıştırıp Zamanı Bükenler dedi. Ben de dedim Zamanı Bükenler'i açam uzayla haşır neşir olam, beynim yansın. Bir hevesle açtım. Karşıma fabrikalar, hız arabaları, sis bombaları, silahlar falan çıktı. Silahlar haricindekileri de hiç sevmem.

Belgesel insan gözüyle algılanamayacak kadar hızlı anlarda meydana gelen olaylardaki aksilikleri yavaş çekim kamerasıyla çekilerek, izlenerek çözen insanları anlatıyor.

Nascar yarışlarında şu tekerlek falan değiştirdikleri alanda, ona pit alanı deniyormuş, 4 lastiği de 13 saniye gibi kısa bir zamanda değiştiriyorlarmış. 7 kişilik bir ekibin dört tekerleği çıkarıp, yenisini takıp arabayı tekrar piste göndermeleri 13 saniye sürüyormuş. Tabi bunu yapabilmek için 7 kişilik ekibin atletik ve planlı olması gerekiyor. 13 saniyede yapılan işi ise normal gözle izlemek mümkün değil. İşte bu ekibin 13 saniyede yaptığı işi kameraya çekiyorlar ve yavaş çekimle izliyorlar. Sonra başlarındaki eleman "Karl dostum 4. bijonu sıkarken sorun yaşıyorsun. Lanet olsun ki bu bizi yavaşlatıyor." falan diyor, siz de izliyorsunuz.

Sonrasında içecek fabrikasına gidiyoruz. Bira üretim hattında sorunlar ortaya çıkıyormuş. Bazen şişelere kapak takarken ne oluyorsa şişeler düşüp kırılıyormuş. Üretim hattından dakikada 800'le 1400 arası şişe geçiyormuş. Bu hızda şişeleri bile göremiyorsunuz. Makinelerin yaptığı hataları nasıl göreceksiniz? İşte o hataları bulup çözmek için de ağır çekim kamerasını kullanıyorlar.

Kırılmaz camların, el bombalarının ve silahların test edilmesi gibi benzer olayları 1 saat boyunca izliyorsunuz. Benim çok da ilgimi çekmedi ama izlediğime de pişman olmadım. Değişik NTV'de yayınlanan belgesel işte. Öyle... Hoşçakalın.

2 yorum:

  1. Cosmos'u ben de izleyeyim diyorum :) Bu belgeselde dikkatimi çekti. Listeme eklesem iyi olacak

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Bir yıldır olacak neredeyse Cosmos'u izlemeye niyet edeli. Bir gün izleyeceğim inşallah: :D Yorumunuz için teşekkür ediyorum. :)

      Sil