25 Temmuz 2018 Çarşamba

Felsefenin Kısa Tarihi - Nigel Warburton

İlk felsefeyle tanıştığımda ne kadar sıkıcı demiştim. Bir sürü insan kendi mutlak doğrusunu düşünüp yaratmış ama bu yaratılanların hiçbiri diğerinin doğrusu olamıyor. Hepsi yerinde saymış gibi.

Zamanla Platon ve Sokrates'le birazcık kaynaştım. İçine girdikçe meraklandım. Diğerleriyle de tanışmak istedim. Ve felsefenin yolda olmak olduğunu anlamaya başladım.

Felsefenin içine girmeden yüzeysel olarak fikir sahibi olmak isterken karşıma bu kitap çıktı. İçinde 40 tane filozof var. Sekiz, on sayfayla özet niteliğinde felsefelerine değinilmiş her birinin. Yazarın felsefeyi herkesin anlayabileceği bir hale getirmeye çalıştığı arka kapakta yazıyor. Bunda da kısmen başarılı olduğunu söyleyebilirim. Ama birkaç yerinde ,çeviriden kaynaklandığını düşündüğüm, anlaşılmaz cümleler art arda gelmiş. Bunun dışında yazarın anlatımını beğendim. Soyut konular somut örnekler verilerek anlatılmış. Bazı düşüncelerin anlaşılması güç olacağı için önce karşıt fikirler anlatılmış. Sokrates ve Platon'la biraz ,ama çok az, kaynaştığımı söylemiştim. Onlarla ilgili verilen kısımlar bana yetersiz geldi, daha fazlasını istedim. Ama ismini duymadığım ya da ismini duyup felsefeleri hakkında bilgi sahibi olmadıklarımla güzel bir tanışma gerçekleştirdim. Neticede tam bir başlangıç kitabı.

Yine bir başlangıç kitabı niteliğinde ama biraz daha konunun içine girmiş bir kitap arıyorum. Sofie'nin Dünyası'nı gözüme kestirdim ama...Bulamazsam yazarın diğer kitaplarına yöneleceğim. Önerilere de açığım. İyi günler.

12 yorum:

 1. Ben de başlarda felsefeden pek haz etmemiştim doğrusu. Hatta öyle ki, felsefeciler için 'hepsi de aynı kulağı farklı şekillerde tutuyor' diye yorumlar yapıyordum. Çünkü amaç ezberlemekti ve ezberlemek açıkçası zordu. Ama sonrasında felsefeye bir dersten, zorunluluktan ziyade felsefe olarak bakmaya başladığımda sevdiğimi ve hiç de öyle olmadığını fark ettim. Öyle olsa bile önemli olanın aynı kulağa farklı yollardan ulaşabilmek olduğunu düşünmeye başladım. Böyle yalın, toparlıyıcı kitapları da seviyorum. Denk gelirse okuyacağım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öğretmenlerin çoğu da ezberleyerek bize bilgi aktardığı için okulda öğrenildiğinde tadı çok yavan oluyor. Ama aslında değişik bir oyun gibi ve eğlenceli. :) Yorumun için teşekkür ediyorum.

   Sil
 2. Felsefe, eğer ders olarak öğrenilmiyorsa mutlak giriş kitapları ve kavramları, terminolojisini öğrenmekle ilk adımı atılan bir alan.

  Felsefeyi öyle yalın ve güzel anlatmışsınız ki....
  :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkür ediyorum. Ders olarak değil, bir ilgi.

   Sil
 3. Lisedeki felsefe öğretmeni ve dersi sebebiyle hiç sevemediğim ve uzak durduğum bir dal felsefe... Ama Necip Fazıl Kısakürek’in ‘o ve ben’ kitabını okurken Sokrates, Plato gibi isimlerin geçtiğini görünce şaşırdım. Bu isimler düşünce ve arayış anlamında tasavvufa çok yaklaşmış. Aslında çok ince bir çizgiden sonra felsefe ile tasavvuf birleşiyor gibi. Bu sebeple biraz ilgi duyar gibi olmuştum son zamanlarda. Ve yazına denk geldim. :) Senin de Plato ve Sokratesle ilgilendiğini görünce aklıma geldi hemen yazayım dedim. Bu da değişik bir kitapmış, güzel yorumlamışsın daha sık gel buralaraa :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de lise öğretmenimin mağduruyum. O zamanlar çok şey bildiğini düşünürdüm ama zamanla çoğu şeyi bize eksik anlattığını ve çarpıttığını (ve bunu bilerek yaptığını) fark ettim. Başka nedenlerin de etkisiyle felsefeden de hocadan da soğudum.

   Yine aynı şekilde bir çok alimin Platon'dan etkilendiğini görünce ilgimi çekmeye başladılar. Yani ilgiliyim ama yolun başında bile sayılmam.

   İnşallah zaman bulursam gelirim. Yorumun için teşekkür ediyorum. :)

   Sil
 4. Sanırım en akıcı ve anlaşılır felsefe kitabı Sophie'nin Dünyası...
  Konu zaten ağır, bir de kalabalık ve uzun cümlelerle birleşince çoğu felsefe kitabı maalesef sıkıcı oluyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen öyle. Çoğu filozof kitaplarında kendi ürettikleri kavramları kullanmış ve bu kitapta da çoğu bu kavramlara yükledikleri anlamı tam olarak ifade edemedikleri yazıyor. Haliyle anlaşılması güç. Ne kadar güç olsa da bu ve benzeri kitaplarla felsefenin içine girmek istiyorum. Sophie'nin Dünyasını okuyacağım büyük ihtimalle. Yorumunuz için teşekkür ediyorum. :)

   Sil
 5. Felsefe dersini bizim okul seçmeli olarak 10.sınıfta vermeye başlamıştı. Ben çok sevmiştim. Öğreten kişinin de etkisi vardır tabi :D Kitabı da okunacaklar listeme aldım. Teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 6. ay ben de yakınlarda okuyup yazdım ve sevdimdiii :)

  YanıtlaSil