3 Ağustos 2018 Cuma

Genç Bir Romancının İtirafları - Umberto Eco

Umberto Eco'nun sadece Sıfır Sayı'sını okumuştum, buraya da yazısını eklemiştim. Umberto Eco hakkında hiçbir fikrim olmadan okumuştum ve çok beğenmiştim tarzını. Bilgi birikimi ve seçkinliği belli oluyordu. Gösterge bilimci, edebiyatçı, eleştirmen, denemeci ve romancı. Köşe yazarlığı, radyo ve televizyon editörlüğü yapmış. Bu alanlarda biriktirdiği bilgilerini de romanlarında cömertçe kullanıyor.

Bu çok yönlü kişilik acaba romanlarını nasıl yazmıştır diye düşünerek kitabı almıştım.Yazarın mutfağına girip romanlarına vermiş olduğu emeği görünce hayran kaldım kendisine. Bu kadar emek veren Umberto Eco'nun kitaplarını okumayalım da ne okuyalım yani? Ayrıca okurken de belli bir birikimle okunmazsa romanlara ayıp olacağını da düşünmeye başladım açıkçası.

Yazarın mutfağına giriyoruz. Ben yemeği şöyle yaparımdan ibaret değil. Bıçak şudur, sapı şudur. Çeşitli sorular sorarak size bıçağın varlığını falan düşündürtüyor arada. Sonra sorduğu soruları açıklıyor. Diğerleri yemeği şöyle yapar ki amaçlarına ulaşabilsinler. Ya da şu baharattan kullanırım çünkü ünlü bir aşçının bu baharatla yaptığı yemekten çok etkilenmiştim gibi... Bol örnek, tecrübe, bilgi ve itirafla dolu bu kitap.

"Hikaye, öncelikle ve en başta kozmolojik bir meseledir. Bir şey anlatmak için bir tür yarı-tanrı gibi başlarsınız işe; bu yarı-tanrı içinde tam bir güven duyarak hareket edebilmeniz için olabildiğince kusursuz olması gereken bir dünya yaratır."

Kurmaca ve kurmaca dışı metinler arasındaki fark ne? Yaratıcı yazarlar kurmacalar anlatıyorlar diye gerçeği anlatmadıklarını söyleyebilir miyiz? Umberto Eco kurmaca metin yazmaya nasıl başlamış, kendi kurmaca dünyasını nasıl yaratmış? Kurmaca metinlerdeki hayali kahramanları gerçek hayatta nasıl algılıyoruz? Anne Karenina'nın bir hayal ürünü olduğunu biliyorsak onun kaderine neden ağlarız? Anne Karenina'nin dünyadaki varlığı hakkında ne diyebiliriz, nesne midir? Bu tarz sorular ve çok fazlası kitapta  cevaplanmış.

"Yazarlar sık sık farkında olmadıkları şeyler söylerler; ancak okurlarının tepkilerini görünce ne söylemiş olduklarını anlarlar."

Kitabı zor okudum. Kurulan uzun cümlelerden, kullanılan terimlerden ve edebi göndermelerden mütevellit ,kitabı sevdim ama, sıkılarak okudum. Benim için değerli bir kitap oldu. Kütüphanemdeki sevdiğim kitaplardan birisi artık.

4 yorum: