14 Eylül 2019 Cumartesi

Violet Evergarden

 Bir robotun insan olma hikayesi diyebiliriz Violet'in hikayesine.

Bir silah olarak görülen küçük bir kız, Binbaşı Gilbert'a hediye ediliyor. Hediye eden kişi Violet'e alet diyor. İşine yaradığında kullan, yaramadığı zaman at gitsin diyor. Ancak Binbaşı bu küçük kıza tüm şefkatiyle yaklaşıyor. Violet ismini koyuyor ona. Küçük kızın ilk sözcükleri Violet ve Binbaşı oluyor. Sonrasında Binbaşı kelimeleri, okumayı ve yazmayı öğretiyor.  Bu arada da sürekli savaşlar devam ediyor. Violet acımasız bir asker gibi dövüşüyor savaş alanında.

Sonrasında bir kuşatma sırasında Gilbert ağır yaralanıyor. Violet ise canı pahasına koruduğu Gilbert'ı kurtarabilecek bir durumda olmuyor. Binbaşı Violet'in kaçması ve özgürce yaşaması için ona son emrini veriyor. Son sözü de "Sana aşığım." oluyor.

Gilbert'ın Violet'i emanet ettiği bir arkadaşı var. Savaştan sonra arkadaşı ordudan ayrılıyor ve kendi işini kuruyor. Kuklaların yazdığı mektupları dağıtan bir şirket. İnsanlar kuklalara hislerini ve düşündüklerini söylüyor, kuklalar da bunları süslü sözlerle kağıda döküyorlar. Violet Binbaşının kendisine söylediği aşk, sevgi kelimesinin ne anlam ifade ettiğini bilmiyor ve bunu öğrenmek için kukla olmak istiyor. Eğitim aldıktan sonra Violet müşterinin istediği her yere giden bir anı kuklası oluyor. Her bir müşterisinde sevginin değişik yansımalarını görüyor. Bir baba ve çocuk, anne ve çocuk arasındaki sevgiyi, güzeller güzeli bir prensesle bir prens arasındakini, abi-kardeş sevgisini... Aşkın anlamını öğrenmek için koşturup duruyor. Dünyası Gilber'tan ibaret olan bu kız Gilbert'sız yaşamak için çabalıyor. Hem sevginin ne anlam ifade ettiğini hem de kendi duygularını keşfediyor her bölümde.
Bu anime bir efsunlu ama hüzün yüklü şarkı gibiydi. Her bölümde boğazıma bir düğüm oturdu. Animenin atmosferi, müzikleri bir harikaydı. İçine bir girdiğinizde 13 bölümün nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. Ben o kadar çok beğendim ki şu an ne yazsam bilemiyorum doğrusu.  Kesinlikle izlemelisiniz.

28 yorum:

 1. İzlediğim en özel animelerden birisi kesinlikle.. Hatta o malum sahne (dişleriyle çektiği dersem anlarsın sanıyorum) ekran resmim hala. Müziklerini dinler dinler hüzünlenirim.. İyi ki yazdın da anımsadım tekrar. Ellerine sağlık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet gerçekten çok farklı bir anime ve herkese bir şekilde dokunuyor. Müzikleri şahane zaten. :) Ben teşekkür ediyorum yorumunuz için.

   Sil
 2. Ilginç bi konusu varmış.uzun zamandır anine izlemiyordum.Ama merak ettim bunu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İzlemelisiniz kesinlikle öneriyorum. :)

   Sil
 3. Çok önerildi bu anime ama uygun vaktim olmadı hiç , dağınık bir kafayla izlemek istemedim , sessiz bir zamanda temiz bir kafayla izlemek istiyorum ^^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğeneceğinize eminim. Teşekkürler yorumunuz için :)

   Sil
 4. Bu kadar çok sevdiyseniz ben de bir bakayım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hüzünlü şeyler severim. En son orange da çok etkilenmiştim bunda da aynı hissiyatı yaşayacakmışım gibi bir his var içimde :)

   Sil
  2. Hüzünlenmeyi seviyorsanız kesinlike öneriyorum size. Orange'ı duymamıştım biraz göz attım, ilgimi çekti doğrusu. İzlemeyi düşünüyorum. Teşekkürler yorumunuz için. :)

   Sil
 5. Öyle güzel anlatmışsınız ki hemen açıp izlemek istedim. Muhakkak bakacağım. :)

  YanıtlaSil
 6. Daha önce hiç anime izlemedim. Japon animasyon filmlerini çok severim ama dizi deyince nedense bir hımmm moduna geçiyorum. Ama bu anime konusuyla ilgimi çekti. Ben de muhakkak bakacağım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayao Miyazaki filmlerini falan izledin mi İlkay. Onları beğendiysen bunu da beğenirsin. Çizimleri falan çok hoş, karakterleri de çok tatlıştır. .)

   Sil
 7. Bir arkadaşımın önerisi üzerine izlemiştim. Çok anlamlı bir anime. Müzikleri, görüntüleri de çok güzel. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet gerçekten bir animenin beni bu kadar etkileyeceğini tahmin etmiyordum, izlemeden önce. Herkese öneriyorum ben de, herkes izlesin istiyorum. 😂 Teşekkür ediyorum yorumunuz için...

   Sil
 8. Adeen selam, canım güzel bir öykü mimi var sessiz gemi başlattı. Mimlenen kişi öyküyü devam ettiriyor, ben de katıldım. Seni mimleyim diyordum. Ebemkuşağı sıraya girmiş. Yazmak istersen ona haber vereceğiz o da seni mimleyecek o yüzden haber bekliyorum senden, görüşmek üzere :) <3

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hmmmm neden olmasın...güzel olacağa benziyor :)

   Sil
 9. Bunu merak ettim anime izlemeyi severim konusu çok ilginç oldukça da duygusal görünüyor izleme listeme alayım :) bu arada ebrarın yorumunu gördüm şimdi, hikaye oyununa katılmak güzel olur demişsin sen de, sıraya alalım seni de :) şuan birkaç arkadaş sırada en son sevdiğim günlük yazmak istediğini söyledi ondan sonra da sen yazarsın ne dersin? :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İyi seyirler dilerim. Tamamdır bekliyorum sıramı :)

   Sil
  2. tamam sıralamayı belirlemeye çalışırken evde misafirler filan vardı birkaç gün ilgilenemedim de deeple konuştuk sıraya aldık seni onun yazısında güncelliyoruz sıralamaları, senin bölümü de merakla bekliyorum :) sen hikayeyi takip et bu sırada :) mimlendiğin zaman da yine haber verirler zaten :) ay çok heyecanlı :D

   Sil
 10. Aa anime hakkında yorum yapmayı unutmuşum, ben de çok seviyorum anime, bunu izleyeyim not ettim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eminim beğeneceksin ebrar. Promised neverland'i izledim ben de harikaydı :)

   Sil
  2. Yaa çok sevindim canım, Ocak 2020’de yeni sezonu çıkacak diyorlar bakalım. Şu an izlediğim bir anime var, gosick o bitsin hemen violet evergarden’a başlayacağım :)

   Sil
 11. Aden öykü sırası sende artıık :) vaktin olunca anlatırsıın :) herkes heyecanla senin neler anlatacağını merak ediyoo :)

  YanıtlaSil
 12. Hikaye sırası sende ;) merakla bekliyoruz <3

  YanıtlaSil